مشاوره درسی ریاضیات گسسته فصل ۱ تا ۶

بخش اول کتاب گسسته که شامل فصول 1 تا 3 میباشد، به مبحث گراف می پردازد.

گراف مبحثی است که در کتاب پیش دانشگاهی، بحث جدیدی محسوب میشود و دانش آموزان در 3 سال اول دبیرستان با این بحث آشنا نشده اند.

از این رو، حجم تعاریف و مطالب مقدماتی در ابتدای این بحث، نسبتاً زیاد است، ضمن اینکه یکی از پیش نیازهای اصلی این بحث، مفاهیم آنالیز ترکیبی و روابط مربوط به جایگشت و ترکیب میباشد که توصیه میشود داوطلبان ابتدا روی این مفاهیم تسلط یافته سپس به حل مسائل مربوط به گراف بپردازند.

توجه شود که علیرغم اینکه بحث گرافها از مباحث نسبتاً ساده کتاب گسسته محسوب میشود اما توجه به تعاریف موجود در کتاب درسی به طور دقیق و همچنین آگاهی کامل از قراردادها و اصطلاحات کتاب، شرط لازم در دستیابی به موفقیت در حل تستهای این بحث است.

به طور کلی تستهای بحث گراف، تستهایی با ظرافتهای بسیار زیاد هستند که در قالب سؤالات متنوع، نمود پیدا میکنند و داوطلبان پس از حل تستهای متنوع میتوانند تشخیص دهند که «دقت زیاد» در حل تستهای این بحث نقش زیادی دارد چراکه در بسیاری از موارد، عدم دقت در موارد استثناء و یا شرایط موجود در یک قضیه و یا جزئیات یک تعریف میتواند منجر به نادرست زدن تستها توسط داوطلبان شود. از مهمترین مباحث گراف که در سالهای اخیر در کنکور سراسری بیش از سایر مباحث از آنها سؤال طراحی شده، میتوان به محاسبه تعداد مسیرها و تعداد دورهای یک گراف، ویژگیهای گرافهای همبند و ناهمبند، ویژگیهای دنباله درجات رئوس یک گراف، ویژگیهای درخت و ماتریس مجاورت نظیر یک گراف اشاره کرد.

یکی از انواع تستهای گراف که از دسته سؤالات مشکل محسوب میشود و احتمال اشتباه در آنها بسیار زیاد است، تستهایی هستند که در آنها «تعداد» گرافهایی با ویژگیهای داده شده مورد نظر است و تعداد مطلوب از طریق رسم به دست می آید (در این نوع تستها اطمینان از اینکه تمام حالات مورد نظر توسط داوطلب رسم شده است و یا اینکه تمام حالات رسم شده غیریکنواخت بوده و تکراری نیستند، بسیار مهم است).

توجه شود که بعضی مفاهیم و تعاریف گرافها نیز در تمرینات کتاب درسی آمده است ولی در متن درس، به آنها اشاره ای نشده است. مثلاً تعریف گراف همیلتنی یا تعریف گراف پترسن و یا معرفی رابطه همارزی «وجود مسیر بین دو رأس مفروض گراف» از جمله این موارد هستند. بنابراین لازم است داوطلبان محترم حتماً تمامی تمرینات کتاب درسی را بادقت مطالعه و حل کنند چون تا به حال بسیاری از سؤالات کنکور سراسری، دقیقاً از تمرینات کتاب و یا مشابه آنها طرح شده است.

از آنجا که نکات و ویژگیها و روابط موجود در بحث گرافها از نظر تعداد، زیاد و متنوع هستند، امکان خلاصه نویسی و دسته بندی در این بحث چندان وجود ندارد و باید در ضمن زدن تستهای متنوع و زیاد، این ویژگیها و نکات را مرور کرد و آنها را به خاطر سپرد.

فصول 3 تا 6 کتاب، به مبحث نظریه اعداد میپردازد که مبحثی بسیار مهم است و نیاز به ابتکار، خلاقیت و توان ذهنی زیاد دارد. تمامی مباحث این 3 فصل که شامل اصل خوشترتیبی، قضیه تقسیم، تبدیل مبناها به یکدیگر، بمم، کمم و اعداد اول و مفهم همنهشتی است، شامل مسائل بسیار متنوع و مهم میباشد که تسلط بر آنها نیاز به تمرین بسیار زیاد دارد.

شاید بتوان مهمترین بحث نظریه اعداد را همنهشتی معرفی کرد زیرا کاربرد تمامی فصول 4 و 5 در فصل 6 نمایش داده میشود و به همین دلیل، معمولاً تعداد سؤالات این بحث، از سایر مباحث بیشتر است. مهمترین سؤالات همنهشتی، شامل تعیین باقیمانده تقسیم یک عدد تواندار بر یک عدد طبیعی، تعیین رقم یکان یک عدد، حل معادلات سیال و معادلات همنهشتی، قضایای فرما و ویلسون و همچنین تستهایی که مستقیماً به ویژگیهای رابطه همنهشتی مربوط هستند، میباشد.
 
از دیگر مواردی که در کنکور سالهای اخیر اکثراً مورد توجه طراحان سؤال کنکور قرار گرفته است، قواعد تقسیم پذیری بر بعضی اعداد میباشد که در قالب تعیین پارامترهای a و b مورد سؤال واقع میشود و توصیه میشود که داوطلبان به حل مسائل این بحث اهمیت ویژه ای دهند.

اگر می خواهید:

جدید ترین روشهای مطالعه ،یادگیری،تقویت حافظه و افزایش تمرکز را فرا بگیرید.

بدانید درطول سال تحصیلی باید در هر یک ساعات روز چه کارهایی انجام دهید.

با تنظیم زمانهای خواب و بیداری راندمان مطالعه تان را افزایش دهید.

بیاموزید هریک از کتابهای درسی خود را چگونه،باتوجه به چه نکاتی و با اختصاص چه زمانی ، مطالعه ،تست زنی ومرورنمایید.

با شماره های مستقیم محی الدین ظاهری

 09126335186 - 09124884408 - 09126185933

 تماس حاصل نمایید.

+ نوشته شده توسط محی الدین ظاهری در سه شنبه بیست و چهارم اسفند ۱۳۸۹ و ساعت 1:40 |

مشاوره درس دین و زندگی

روش مطالعه درس دین و زندگی

سجاد رنجبر دانشجوی پزشكی دانشگاه علوم پزشكی تهران

در مورد درس دین و زندگی بدونید كه این درس ضریبش 3 هست و بودجه بندی اون تو كنكور به این صورته كه از كتاب های دوم و سوم هر كدوم 9 تا و از كتاب پیش هم 6 تا سوال میاد كه جمعا میشه 25 تا پس یادتون باشه كه كتاب های دوم و سوم مهمترند.

بچه ها تو این درس زیاد مشكل ندارند ولی برای اینكه كارتون راحت تر بشه و بتونید درصد بهتری بیارید به این چند نكته خوب توجه كنید:

 تو این درس تیترها خیلی مهم اند چرا؟ برای مثال یه جمله یا یه ایه یا یه بیت از تو متن میدن میگن این برای كدوم موضوعه یادتون یاشه موقعی كه دارید كتاب رو می خونید مطالبی كه زیر یك تیتر نوشته شده تا تیتر بعدی هر چی هست مال اون تیتره برای مثال در درس اول دین وزندگی سال سوم(بیداری) معمولا سوال به این صورت طرح میشه كه از هر كدوم از تعریف های نیازها یك جمله میدن و میگن اینها به ترتیب مال كدوم نیازهاست بنابراین به تیترها توجه زیادی داشته باشید. در مورد ایه ها هم اینو بدونید كه چیزی حدود 60 تا 65 درصد سوال های كنكور مربوط به ایه هاست. شما باید هم معنی ایه ها رو بدونید و هم پیام اونها رو و هم ارتباط اونها با بیتها در ضمن مطالب زیر یك تیتر معمولا پیام همون ایه های اون قسمته بنابارین جمله هایی كه بالای ایه ها اومدند رو با ایه تطبیق بدید و سعی كنید ارتباتشون رو بفهمید. حواستون رو جمع كنید بعضی موقع ها از معنی ایه ها سوال میدن بدون اینكه به خود ایه اشاره كنند. معمولا ایه ها دارای كلمات كلیدی هستند اونها رو خوب یاد بگیرید برای مثال وقتی خدا چیزی رو خطاب می كنه این خیلی مهمه كه به كی داره خطاب میكنه مثلا به مومنان یا مردم جهان یا كافران و... در ضمن حواستون به گوینده بیتها باشه مثلا در درس دین و زندگی سال دوم اونجاهایی كه فرشته ها دارن با مردم حرف میزنند این مهمه كه فلان ایه روجهنمی ها گفتند یا اهل بهشت یا اینكه در چه موقع گفتند در برزخ یا در قیامت در این دنیا یا اون دنیا. اینها نكات كلیدی ایه ها هستند كه باید خوب اونها رو شخم بزنید البته شاید خودتون متوجه بعضی از این نكات نشید بنابراین بهتره یه كتاب تست خوب مثل خیلی سبز بگیرید كه این نكات رو به خوبی گفته راستی شاید موقع زدن بعضی تست های ایه دیده باشید كه یه ذره از معنیش و شماره ایه رو میدن و از شما چیزی رو از اون ایه بخوان بعضی ها میگن یعنی باید شماره ایه رو هم حفظ كنیم؟  ولی من میگم نه در اینجور سوال ها به یه نكته كلیدی از ایه اشاره می كنند كه شما باید با دیدن اون كلمه بدونید كه داره كدوم ایه رو میگه و ذكر شماره ایه و سوره به خاطر اینكه سوال علمی باشه شما كاری به اون شماره نداشته باشید و نیازی به حفظ كردنش نیست.

بد نیست به این نكته هم اشاره كنم كه كلیدی ترین مطالب سال دوم قسمت های مربوط به برزخ و قیامته كه هر سال یك یا دوتا سوال داره مهمترین نكته اینكه باید بدونید هر كدوم از این ایه ها مال كدوم مرحله اند (برزخ یا قیامت) در این درس ها دو سه تا ایه هست كه در اون كلمه دوزخ و جنة اومده كه اشاره به بهشت و جهنم برزخی دارن نه بهشت و جهنم جاویدان سعی كنید اونها رو حتما پیدا كنید.

در مورد سوال های تركیبی هم بدونید كه مطالبی كه در كتاب های دوم،سوم و پیش اومدن در بعضی جاها مشتركاتی دارن كه كتاب های تستی خوب مثل خیلی سبز به این نكته های تركیبی اشاره كردند ولی كلا مطالب تركیبی در این درس ها زیاد نیست من یكیش رو به شما معرفی می كنم مثلا كلمه ((خاسرین)) كه هم در پیش و هم در دوم و سوم در بین ایه ها اومده، مهمه پیداشون كنید و ببینید هر بار برای چه چیزی و برای چه كسانی به كار برده شده و در هر حال زیاد نگران مسائل تركیبی نباشید چون همونطوری كه گفتم زیاد نیستند.

و اما یه راه كلی برای مطالعه بهتر درس كه مطالب بهتر تو ذهنتون بمونه البته باید اینو اول می گفتم ولی خوب فدای سرتون من توصیم اینكه اولین باری كه می خوایید یه درسو شروع به خوندن كنید بیایید یه نگاه كلی به درس بندازید مثلا یه نگاه به تیترها و احیانا خوندن یكی دو خط از هرپاراگراف برای اینكه یه قالب كلی تو ذهنتون شكل بگیره این مرحله نباید بیش از هفت هشت دقیقه بیشتر طول بكشه. بعد از این مرحله بیایید درس رو به تفضیل بخونید تا اخر این قسمت معمولا بیش از سی یا چهل دقیقه طول می كشه. بعد از اینكه این كارو انجام دادید در پایان مثل مرحله اول ولی یا دیدی وسیع تر مطالبی رو كه خوندید و میدونید كجاهاش مهمترند رو دوره كنید. (در حد ده الی پانزده دقیقه)

اگر می خواهید:

جدید ترین روشهای مطالعه ،یادگیری،تقویت حافظه و افزایش تمرکز را فرا بگیرید.

بدانید درطول سال تحصیلی باید در هر یک ساعات روز چه کارهایی انجام دهید.

با تنظیم زمانهای خواب و بیداری راندمان مطالعه تان را افزایش دهید.

بیاموزید هریک از کتابهای درسی خود را چگونه،باتوجه به چه نکاتی و با اختصاص چه زمانی ، مطالعه ،تست زنی ومرورنمایید.

با شماره های مستقیم محی الدین ظاهری

 09126335186 - 09124884408 - 09126185933

 تماس حاصل نمایید.

+ نوشته شده توسط محی الدین ظاهری در سه شنبه بیست و چهارم اسفند ۱۳۸۹ و ساعت 1:14 |
مشاوره درس شیمی

روش مطالعه درس شیمی

سجاد رنجبر دانشجوی پزشكی دانشگاه علوم پزشكی تهران  

درس شیمی در رشته تجربی و ریاضی دارای اهمیت زیادی می باشد که البته در رشته تجربی مهم تره. این درس دارای ضریب 3 در بین اختصاصیه اما در زیر گروه های مختلف ضریب اون متفاوته .

شیمی درسی چند منظوره و دارای ابعاد مختلفیه که بیش ترین تست ها و سوالات از این درس تست های حفظی اما مفهومی از متن کتابه از این رو خوندن خط به خط کتاب و تجزیه تحلیل ان اهمیت زیادی داره. شاید شما هنگام مطالعه کتاب متوجه اینکه کدام قسمت متن و چگونه مورد سوال قرار گرفتن ان نباشید بنابراین داشتن یک کتاب تست خوب مشکل شما را در این زمینه وسایر زمینه ها حل می کنه.

منبع سوالات کنکور کتاب های سال دوم و سوم وچهارم دبیرستانه به طور دیگه میشه گفت شیمی از سال دوم شروع می شه و شیمی سال اول هیچ ربطی به این مباحث نداره. بودجه بندی تقریبی سوالات به این شرحه که از شیمی سال دوم حدود 11 سوال و از شیمی سال سوم و چهارم از هر کدام 12 سوال می اید بنابراین مشاهده میشه که ارزش همه کتاب ها در یک اندازه است و باید به همه انها خوب توجه کنید.

و حالا ابعاد مختلف سوالات شیمی : سوالاتی که به صورت کاملا حفظی از متن کتاب، ازمایش کنید و ... میاند بعضی ها میپرسند که ایا باید بیشتر بدانید ها رو هم بخونیم یا نه ببینید دوستان شما بایستی بیشتر بدانید هایی که مربوط درس میشند رو مطالعه کنید مثلا در فصل سوم شیمی سال چهارم یک بیشتر بدانید هست که مربوط به نظریه لویسه که در اصل ادامه درس محسوب میشه و بعضی موقع ها ازش سوال اومده ولی اون بیشتر بدانید هایی که قصه لیلی و مجنون تعریف می کنند نیاز به خوندن ندارند.

سوالات تصویری که از شما میپرسن که این شکل برای چی در کتاب درسی مطرح شده که شما باید زیر نویس شکل رو به خوبی بلد باشید یا سوال هایی که از قسمت ازمایشگاه پرسیده میشه هم مهمه و شما باید کاربرد اونها و موارد استفادشون رو بلد باشید.

سوالات عددی که معمولا از اعداد اعشاری استفاده میشه و اکثر بچه ها با این سوالات ومحاصبه اونها مشکل دارند تنها راهشم اینکه شما تو خونه بدون ماشین حساب به تمرین این سوالات بپردازید. سوالات معمولا ساده میشن اما بعضی ها رو باید تا اخر ضرب و تقسیم کرد. سعی کنید تو این قسمت از خودتون ازمون های زمان دار بگیرید تا سرعت عملتون بالا بره. از مهمترین سوالات عددی قسمت استوکیومتری و مسائل اسید وبازه که در استوکیومتری بهترین راه استفاه از تناسبه اما سعی کنید این روش ها رو خوب بفهمید و فقط حفظشون نکنید.

در کل سوالات شیمی بیشتر کتاب محورند و شما باید به خوبی کتاب رو قورت داده باشید در مورد واکنش های حفظی اینو بدونید که بیشترین واکنش های حفظی مربوط به فصل اول کتاب سال سومه که البته خیلیاش با قاعدن و اگه قاعده ها رو خوب بلد باشید نیاز به حفظ کردن ندارید من خودم برای اینکه بتونم واکنش ها رو حفظ کنم اونها رو درشت روی کاغذ با خودکار های رنگی می نوشتم و میزدم به دیوار اتاقم که این کار خیلی برام مفید بود و بدونه این که به خودم فشار بیارم همه اونها رو در طول زمان حفظ کردم. تو کنکور و ازمون های دیگه حفظ کردن واکنش ها خیلی نیازه و بعضی موقع ها با اینکه شما سوال رو بلدید فقط به خاطره اینکه واکنش رو حفظ نیستید نمی تونید سوال رو حل کنید که این خیلی بده

اگر می خواهید:

جدید ترین روشهای مطالعه ،یادگیری،تقویت حافظه و افزایش تمرکز را فرا بگیرید.

بدانید درطول سال تحصیلی باید در هر یک ساعات روز چه کارهایی انجام دهید.

با تنظیم زمانهای خواب و بیداری راندمان مطالعه تان را افزایش دهید.

بیاموزید هریک از کتابهای درسی خود را چگونه،باتوجه به چه نکاتی و با اختصاص چه زمانی ، مطالعه ،تست زنی ومرورنمایید.

با شماره های مستقیم استادمحی الدین ظاهری 09126335186 - 09124884408 - 09126185933 تماس حاصل نمایید.

+ نوشته شده توسط محی الدین ظاهری در سه شنبه بیست و چهارم اسفند ۱۳۸۹ و ساعت 1:10 |